Mölltaler Gletscher – rakúsky ľadovec, sneh po celý rok

Linkuj si ! Del.icio.us digg
Autor: Nikola Piatková | Kategórie: Lyžovačka v Rakúsku | Úterý 22.Leden 2013 7.04

Mölltalský ľadovec leží v rakúskom Korutánsku a je jediným ľadovcom v tejto oblasti. Siaha až do výšky cez tri tisícky metrov a ponúka možnosť takmer nepretržitého celoročného lyžovania. O zhoršenej kvalite snehu teda nemôže byť reč, a to prakticky ani v letných mesiacoch. Ideálne miesto pre lyžiarskych nadšencov a vôbec všetkých, ktorí si chcú zalyžovať aj v mesiacoch, keď to nie je úplne obvyklé. Ale samozrejme – skvelé lyžovanie a predovšetkým nádherné panoramatické výhľady na okolité zasnežené velikány ponúka tunajší lyžovanie i v bežnej lyžiarskej sezóne. Príjemná je aj vzdialenosť oblasti – z Bratislavy je to 490 km a z Košic 860 kilometrov.

Poloprázdne zjazdovky za priaznivé ceny

Celkom si tu zalyžujete na päťdesiatich kilometroch zjazdoviek. Slušný podiel, celých deväť kilometrov, zaujímajú čierne zjazdovky. Červených je dvadsaťtri kilometrov a modrých osemnásť. Hore vás vyvezú dve kabínové lanovky, štyri sedačky a tri osobné vleky. Do areálu vás z parkoviska dovezie podzemná lanová dráha. Zo tunajšieho najvyššieho vrcholu Schareck (3122 metrov nad morom) vedie päť zjazdoviek všetkých obtiažností – dve čierne, jedna červená a dve modré, ktoré môžeme pri ich šírke nazvať diaľnicami. Krásne carvingové svahy nájdete aj v dolných partiách skiareálu, rovnako ako dva ďalšie čierne padáky pre špičkových lyžiarov. Snowboardisti sa zase môžu vyblázniť v tunajšom funparku s osemdesiat metrovou U-rampou a prekážkami. Zjazdovky tu nie sú nikdy preplnené, najmä po sezóne. Ďalšou výhodou sú na ľadovec veľmi priaznivé ceny, a to ako skipasov, tak ubytovania a služieb. A to hovoríme o stredisku, ktoré je len o päťdesiat kilometrov ďalej ako masovo navštevovaný ľadovec Kaprun. V strednej časti areálu nájdete aj skvelé miesto na odpočinok a občerstvenie – panoramatickou reštaurácii s veľkou slnečnou terasou a výhľadom na Grossglockner, najvyššiu horu Rakúska.

Horské športy i zábava v údolí

Oblasť Mölltaler Gletscher je zameraná predovšetkým na ozajstných milovníkov lyžovania. Vyrážajú sem teda ako zjazdári, tak aj skialpinisti a milovníci freeridu. Tieto aktivity sa tu teda rozhodne oplatí vyskúšať, rovnako ako výšľap po okolí na snežniciach s horským vodcom. Ak nemáte na športovanie náladu, vyskúšajte miestne štýlové horské búdy priamo na svahu a ochutnajte štýlové jedlo a pitie (často sa tu organizujú aj rôzne kulinárske akcie a ochutnávky). Dobré večerné vyžitie ponúkajú i mestečka v údolí pod ľadovcom. Z tunajších štýlových krčmičiek, barov a diskoték si vyberie každý. Neďaleký Malnitz ponúka aj všemožné športové vyžitie ako squash či tenis v hale, krytý bazén alebo verejné klzisko.

Ski mapa Mölltaler Gletscher